Kim jest Sylwia Chutnik?


Sylwia Chutnik

Autor wocoolski78

Sylwia Chutnik - pisarka, kulturoznawczyni. Jest przy tym feministką, działaczką społeczną, a także publicystką.

Urodziła się 12 lipca 1979 roku w Warszawie.

Już od lat '90 działa na rzecz praw człowieka. Była wolontariuszką organizacji Amnesty International. Angażowała się feministycznie: działała w nieformalnej grupie Emancypunx oraz w grupie Porozumienie Kobiet 8 Marca. Pracowała w fundacji Feminoteka, a także była prezeską Fundacji Mama.

Jest zaangażowana nie tylko w działalność na rzecz praw kobiet, ale także na rzecz praw zwierząt oraz na rzecz poprawy sytuacji dzieci. Bierze udział również w akcjach promujących kulturę i czytelnictwo.

Sylwia Chutnik jest absolwentką Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła ponadto Gender Studies na tym samym uniwersytecie. Jest doktorą nauk humanistycznych. W 2018 roku miała miejsce obrona jej doktoratu, zatytułowanego „Codzienność Warszawy w latach 1954–1955. Zmysły, ciało, obyczaje”.

Była wykładowczynią na Uniwersytecie Warszawskim oraz na SWPS w Warszawie.

miastoslowa autorzy portret pisarki sylwii chutnik

Sylwia Chutnik jest autorką wielu książek, do których zaliczają się powieści, zbiory opowiadań i esejów, pozycje dla dzieci, wywiady oraz książki kulturoznawcze. Trzy z jej książek zostały nominowane do Nagrody Nike: "Kieszonkowy Atlas Kobiet", "Cwaniary" oraz "W krainie czarów". Chutnik napisała również m.in. "Dzidzię", "Warszawę kobiet". "Jolantę, 'Smutek Cinkciarza", "Dino Bambino" czy "Tyłem do kierunku jazdy".

Jej dzieła ukazały się w kilku innych państwach, m.in. w Niemczech, w Rosji i w Czechach.

Pisarka jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura (2008 rok).


13-10-22

Twój komentarz

Twój komentarz