Jak internet wpłynął na literaturę?


internet a literatura

Autor wocoolski78

Literatura pod wpływem działania internetu podlega bardzo podobnym przemianom jak muzyka. Dlatego ogromną rolę odgrywa w tym przypadku medium, jakim jest internet. Warto zauważyć, że internet to idealne źródło informacji. Jednak w przypadku literatury wciąż podstawowym przekaźnikiem pozostaje papier, choć wyraźnie zaczyna się to zmieniać. Pomimo tego istnieje nadal bardzo silny związek książek z papierem, przez co w przypadku niektórych czytelników zaufanie do internetu jest nieco mniejsze. Dotyczy to zwłaszcza konserwatywnych odbiorców.

  • Jakie są zagrożenia dla literatury w czasach internetu?

Ogromnym przekształceniom pod wpływem działania internetu ulega także rynek wydawniczy. Zarówno promocja jak i sprzedaż książek w internecie to obecnie główne źródło dochodów wielu księgarni. Ponadto internet umożliwił wprowadzenie coraz bardziej popularnych literackich ebooków kropka Ich liczba zwiększa się z każdym miesiącem. Ebooki bardzo przekonują czytelników przede wszystkim niższą ceną, a także możliwością utrzymania na jednym nośniku nawet kilku książek. Pomimo tego sytuacja czytelnictwa polskiego nie jest zbyt korzystna.

  • Jak możemy chronić literaturę w czasach internetu?

Aby chronić literaturę w czasach internetu należy przede wszystkim propagować wartości, które niesie ze sobą literatura. Ponadto bardzo ważne jest, aby jak najdłużej utrzymywać literaturę na papierze, czyli w formie tradycyjnej. Dzięki temu czytelnicy utwierdzają się w przekonaniu, że literatura jest ważnym elementem ich życia, a ponadto stanowi filar zdrowego oraz mądrego społeczeństwa. Niestety literatura w czasach internetu wypierana jest przez gify, memy, krótkie filmiki, które są dużo bardziej przystępne dla popularnego odbiorcy. Dlatego użytkownicy internetu z wolą uproszczone w formie, schematy, a także formy uproszczone od tradycyjnej literatury. Nie oznacza to jednak, że nie można poczynić działań, które są w stanie jeszcze bardziej propagować literaturę, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.


29-10-22

Twój komentarz

Twój komentarz