Literatura dla młodzieży - nie tylko lektury szkolne


literatura dla młodzieży

Autor wocoolski78

Z badań prowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że większość Polaków po prostu nie czyta książek. Zjawisko to ma wiele powodów, ale jest jedna grupa społeczna, która nie wpisuje się w ten stereotyp. Mowa o młodzieży, która wbrew krzywdzącym stereotypom czyta dużo i regularnie. Dzieje się tak nie tylko ze względu na obowiązkowe lektury szkolne, ale też, a może raczej przede wszystkim dzięki literaturze dla młodzieży.

Czym jest gatunek YA (young adult) w świecie literatury?

Zdecydowana większość książek, po które sięgają nastolatkowie zalicza się do gatunku young adult. To specyficzny rodzaj literatury – jego początków należy szukać w ogromnej popularności "Harry'ego Pottera", który na nowo odkrył radość z czytania u milionów młodych czytelników. Wraz z premierą serii autorstwa J.K. Rowling rynek literatury dla młodzieży odżył, a w sprzedaży pojawiły się setki powieści dla nastolatków. Większość z nich opiera się na podobnym schemacie, ale są wyjątki. Ich bohaterami są nastolatkowie lub młodzi dorośli, którzy przeżywają typowe dla tego wieku problemy – ale najczęściej w nietypowych okolicznościach. W literaturze young adult pojawia się dużo fantastyki, a pojedynczych powieści jest niewiele, ponieważ w większości są to rozbudowane, wielotomowe serie.

miastoslowa czytelnia literatura dla młodzieży lgbt

Książki dla młodzieży o tematyce LGBT – jakie pozycje warto znać?

Osobnym nurtem w ramach gatunku young adult są książki dla młodzieży o tematyce LGBT. Jak sama nazwa wskazuje, poruszają one tematykę związaną z osobami, które nie są heteroseksualne lub cispłciowe. Nurt ten zyskał szczególnie dużą popularność w ostatnich latach, a na polskim rynku pojawiły się tłumaczenia popularnych, zagranicznych tytułów. Wśród popularnych i polecanych pozycji warto wyróżnić obyczajowe powieści "Stay Gold" Tobly'ego McSmitha oraz "One Last Stop" Casey McQuiston, a także "Pieśń o Achillesie" Madeline Miller, czyli ciekawy retelling opowieści o najbardziej znanym greckim herosie. To jedynie wierzchołek góry lodowej, bo wiele powieści dla młodzieży zawiera wątki LGBT.


24-11-22

Twój komentarz

Twój komentarz