
Autor wocoolski78
W dzisiejszych czasach coraz bardziej docenia się zabytkowe meble, które mogą być piękną ozdobą wnętrza, a do tego przedmiotem, którego wartość z biegiem czasu będzie rosnąć. Warto odwiedzić sklep z antycznymi meblami, bo można tam znaleźć wspaniałe okazy. Nie wiesz, w co zainwestować? Oto kilka przykładów!
Meble w stylu art déco
Styl art déco pojawił się w latach 20. XX wieku i był wyrazem fascynacji nad sztuką użytkową i sprzeciwem wobec secesyjnych ideałów. Tak powstały pierwsze meble, które charakteryzowały się niezwykłą dbałością o detale i perfekcyjne wykończenie.
Wykonywano je z drewna, często orzecha. Powierzchnię politurowano, co nadawało im charakterystyczny połysk. Jednak nie ograniczano się jedynie do drewna, używano także skór egzotycznych zwierząt czy masy perłowej. Meble art déco są wyrazem fascynacji geometryzacją i symetrią, ich forma jest podporządkowana funkcjonalności. Stylowe witryny, biurka, stoliki, które można znaleźć w sklepie z antykami w Warszawie, będą pasowały do eleganckich jak i loftowych wnętrz.
Meble w stylu Biedermeier
Styl Biedermeier powstał w latach 20. XIX wieku. Rozwijał się przede wszystkim w Niemczech, Austrii i krajach skandynawskich. Uznaje się go za odpowiedź na arystokratyczne style empire i directorie, z których czerpał inspiracje.
Jego główne cechy to prostota i funkcjonalność. Miał przecież trafić w gusta europejskiego mieszczaństwa. Meble biedermeier charakteryzuje oszczędna dekoracyjność, masywna konstrukcja i solidne wykonanie. Do ich wyrobu wykorzystywano drewno, najczęściej był to jesion, topola, grusza, orzech, a czasem także mahoń.
Miały być praktyczne i wygodne, dlatego biedermeierowskie sofy i krzesła z miękkim obiciem zyskały niezwykłą popularność. Za równie wartościowe uchodzą toaletki czy stoliki w tym dziewiętnastowiecznym stylu – takie antyki można kupić także w Warszawie, m.in. podczas targów Antyki Bronisze.
Meble z lat 50./60. XX wieku
Po zakończeniu II wojny światowej projektanci zaczęli poszukiwać nowych form. Tak powstał styl w Europie określany jako mid-century, a w Polsce przyjęło się dość ogólne określenie: meble z PRL-u. Meble produkowane w tamtym okresie były wyjątkowo wytrzymałe, często wykorzystywano oryginalne rozwiązania w minimalistycznym wydaniu.
Styl ten jest dosyć różnorodny – dużą popularnością cieszą się meblościanki, które dziś są już kultowym meblem. Fotele czy krzesła mają charakterystyczną lekką konstrukcję i smukłe nóżki, dzięki czemu zyskały ponadczasowy wygląd. Niektóre z modeli np. Skoczek, Patyczak, Motylek to dziś klasyki! Meble z lat 50. I 60. XX wieku są gratką dla kolekcjonerów i świetnie pasują też do dzisiejszych, nowoczesnych wnętrz.
Meble w stylu wiktoriańskim
Styl wiktoriański rozwijał się w XIX w., a jego nazwa wywodzi się od Królowej Wiktorii, która panowała wówczas w Wielkiej Brytanii. Ten styl miał przede wszystkim sprawiać, że wnętrze będzie się prezentować luksusowo. Meble wiktoriańskie musiały być piękne, funkcjonalność odgrywała drugorzędną rolę.
Łączyły w sobie elementy stylu renesansowego, barokowego i neogotyckiego. Ich charakterystyczną cechą są bogate zdobienia, widoczne choćby w licznych intarsjach i złoceniach. Masywne sofy i fotele wyróżniają oryginalne tapicerki w barwne, roślinne ornamenty. Chociaż dzisiaj nie urządza się wnętrz w stylu wiktoriańskiego przepychu, chętnie wykorzystuje się pojedyncze elementy wyposażenia, np. drewniane szafy, stoliki czy komody.
Wyjątkowe meble są doceniane przez znawców sztuki i miłośników pięknych przedmiotów, dlatego tak dużą popularnością cieszą się wystawione na sprzedaż antyki w Warszawie i całej Polsce.
Pamiętaj, aby wybrać zaufanego sprzedającego, tylko w ten sposób zyskasz pewność, że nie kupujesz podróbki. Przykładem takiej firmy są Antyki Bronisze. Możesz również wybrać się na organizowane przez nich Warszawskie Targi Antyków, gdzie wystawiają się tylko sprawdzeni, zweryfikowani handlarze.
13-07-23