Poznajcie autora - Olga Tokarczuk


Olga Tokarczuk

Autor wocoolski78

Olga Tokarczuk pisarka to jedna z najgłośniejszych literatek ostatniego pokolenia. Nie da się ukryć, że polska scena publicystyczna i powieściopisarska powinna mieć w tym momencie jeden z największych powodów do dumy. Olga Tokarczuk- pisarka jest obecnie rozpoznawalna na całym świecie, a jej wyjątkowe powieści cieszą się ogromną popularnością. Wobec tego co o Oldze Tokarczuk oraz o jej dorobku rzeczywiście warto wiedzieć?

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w niewielkim mieście jakim jest Sulechów. Jej talent do tworzenia powieści i wyjątkowa kreatywność rozwijała się jednak na przestrzeni lat, aż w końcu osiągnęła swój punkt kulminacyjny. Olga Tokarczuk to nie tylko pisarka, ale także i psycholog. Swój debiut zanotowała jako poetka. Olga Tokarczuk jest bowiem autorką wielu opowiadań, powieści, esejów a także ma na swoim koncie aż trzy scenariusze filmowe. Obecnie Olga Tokarczyk mieszka we Wrocławiu oraz wykłada na Uniwersytecie Opolskim oraz na słynnym Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Olga Tokarczuk ma ukraińskie korzenie, jednak od zawsze czuła się ona Polką i nasz kraj uważa za swoją ojczyznę. Ukończyła ona studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku psychologicznym.

miastoslowa autorzy portret olgi tokarczuk

Zadebiutowała ona jako publicystka i pisarka już w 1979 roku pod alternatywnym pseudonimem Natasza Borodin. Jej pierwszym cyklem opowiadań były Świąteczne zabijanie ryb, a także cykl opowiadań Moi przyjaciele w młodzieżowym magazynie Na przelaj. Obecnie Olga Tokarczuk dalej tworzy, a w jej dorobku pojawia się również coraz to więcej scenariuszy filmowych. W 2019 roku sama Olga Tokarczuk miała przyjemność odebrać literacką nagrodę Nobla za rok 2018. Szwedzka Akademia przyznała jej tę nagrodę za sztukę opowiedzenia historii, które przedstawia formę przekraczania granicy jako sposób na życie. Jak więc widać, Olga Tokarczuk może pochwalić się wyjątkowo obszernym i zróżnicowanym dorobkiem publicystycznym. Z pewnością jest to postać, którą każdy z nas powinien dobrze znać.


01-01-23

Twój komentarz

Twój komentarz