17—18 VI

17 Czerwca
10:00 do 20:00
Czytelnia Dworcowa
Dworzec PKP Gdynia Główna
SŁOWO/SZTUKI
16:00 do 18:00
Słowo do Kontroli
Wybrane autobusy i trolejbusy ZKM Gdynia
SŁOWO/SZTUKI
17:30 do 19:00
DYSKUSJA: 10 lat Nagrody Literackiej GDYNIA – przekład na język polski
Muzeum Miasta Gdyni / Foyer
SPOTKANIA W MIEŚCIE SŁOWA
19:00 do 20:30
DYSKUSJA: 10 lat Nagrody Literackiej GDYNIA – proza
Muzeum Miasta Gdyni / Foyer
SPOTKANIA W MIEŚCIE SŁOWA
20:30 do 22:00
SPOTKANIE: Paweł Goźliński
Muzeum Miasta Gdyni / Foyer
SPOTKANIA W MIEŚCIE SŁOWA
18 Czerwca
10:00 do 20:00
CZYTELNIA DWORCOWA
Dworzec PKP Gdynia Główna
SŁOWO/SZTUKI
11:00 do 13:00
WARSZTATY: „Jak stworzyć rozpoznawalną markę bloga o literaturze?”
Muzeum Miasta Gdyni / Sala edukacyjna przy foyer
LABORATORIUM SŁOWA
12:30 do 15:00
WARSZTATY: „Bohater. Źródła inspiracji”
Biuroczytelnia Miasta Słowa
LABORATORIUM SŁOWA
13:00 do 15:00
WARSZTATY: „Mikroformy poetyckie”
Cafe Mikroklimat
LABORATORIUM SŁOWA
14:00 do 15:30
WARSZTATY: „Czytanie na drugie śniadanie”
Gdyńskie Centrum Filmowe / Galeria
LABORATORIUM SŁOWA
14:00 do 15:30
SPOTKANIE: Remigiusz Grzela
Muzeum Miasta Gdyni / Foyer
SPOTKANIA W MIEŚCIE SŁOWA
15:30 do 17:00
SPOTKANIE: Jakub Małecki
Muzeum Miasta Gdyni / Foyer
SPOTKANIA W MIEŚCIE SŁOWA
17:00 do 18:30
SPOTKANIE: Anna Król
Muzeum Miasta Gdyni / Foyer
SPOTKANIA W MIEŚCIE SŁOWA
18:30 do 20:00
SPOTKANIE: Katarzyna Tubylewicz - ODWOŁANE
Muzeum Miasta Gdyni / Foyer
SPOTKANIA W MIEŚCIE SŁOWA
20:00 do 21:30
SPOTKANIE: Łukasz Orbitowski
Muzeum Miasta Gdyni / Foyer
SPOTKANIA W MIEŚCIE SŁOWA
WSZECHŚWIAT SŁOWA
SŁOWO/SZTUKI
SPOTKANIA W MIEŚCIE SŁOWA
MIASTO SŁOWA PLENEROWO
LABORATORIUM SŁOWA

WSZECHŚWIAT SŁOWA - moduł prezentuje popularnych wśród czytelników autorów zagranicznych, w tym międzynarodowe gwiazdy literatury. 

SŁOWO/SZTUKI to wydarzenia i akcje miejskie, które łączą sztukę słowa z innymi sztukami. Miasto Słowa to festiwal interdyscyplinarny. W ramach modułu programowego realizowane są takie wydarzenia jak "Czytelnia Dworcowa" – czytelnia zaaranżowana na Dworcu Gdynia Główna, "Słowo do Kontroli" – działania pherformatywne w autobusach i trolejbusach miejskich, "Książkowo / Filmowo" - pokazy filmowe połączone z dyskusją na temat książki.

CZYTELNIA DWORCOWA
Miejsce: Dworzec PKP Gdynia Główna, hall przed kasami
Czas: pt.–sb. w każdy Weekend Literacki w godz. 10.00–20.00
 
Jednym z wiodących elementów programowych Festiwalu Miasto Słowa jest organizacja w ramach czterech Weekendów Literackich Czytelni Dworcowej. Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki strategicznej współpracy z Dworcem PKP Gdynia Główna. Czytelnia Dworcowa to unikatowy projekt prospołeczny bazujący na pomyśle dotarcia z promocją czytelnictwa do jak najszerszego grona odbiorców. Dworzec jako przestrzeń tranzytowa, poczekalnia dla podróżujących, miejsce spotkań, odpoczynku stanowi idealne miejsce do prezentacji książek i działań literackich. W hallu głównym naprzeciwko kas powstaną obiekty zaprojektowane przez Dorotę Terlecką z Biura Kreacja, która wykorzysta istniejącą infrastrukturę, dobudowując do niej przemyślane elementy, takie jak regały, lekkie parawany czy lampy, przekształcając w ten sposób dużą, półokrągłą ławę w wygodną i użyteczną kanapę. Dzięki artystycznym ingerencjom standardowa przestrzeń dworcowa ulegnie radosnemu przekształceniu, całość ma sprawiać przytulne wrażenie, zachęcając do lektury i pożytecznego spędzenia czasu w oczekiwaniu na pociąg.
W ramach czytelni zostaną nieodpłatnie udostępnione książki i czasopisma literackie, w tym książki laureatów i nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia.
 
AKCJA SŁOWO DO KONTROLI
Miejsce: ZKM Gdynia linie: 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
Czas: pt. w każdy Weekend Literacki w godz. 16.00–18.00
 
„Słowo do kontroli” – projekt promujący literaturę w przestrzeni miejskiej, a dokładniej… w trolejbusach! Aktorzy Teatru Gdynia Główna recytują teksty literackie przed niczego niespodziewającą się widownią złożoną z pasażerów. Wykorzystując element zaskoczenia, konfrontują pasażerów ze słowem literackim, kontrolując nie bilety, ale reakcje odbiorców! Tym razem wypatrujcie recytatorów nie tylko w pojazdach miejskich, ale i na przystankach w całej Gdyni.
 
KSIĄŻKOWO / FILMOWO
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni + Gdyńskie Centrum Filmowe
 
Cykl realizowany z Against Gravity – organizatorem jednego z największych na świecie festiwali filmów dokumentalnych Docs Against Gravity Film Festival. Spotkania są połączeniem bookclubu i dyskusyjnego klubu filmowego. Bohaterami każdej rozmowy są książka, której pojawienie się w księgarniach było ważnym wydarzeniem ostatnich miesięcy, oraz film, którego tematyka koresponduje z zaproponowaną lekturą. Uczestników naszych spotkań zachęcamy do przeczytania książki przed spotkaniem i dzielenia się swoimi wrażeniami i doświadczeniami podczas dyskusji, którą dodatkowo zainspiruje obejrzany wspólnie film.  
 

SPOTKANIA W MIEŚCIE SŁOWA – spotkania + dyskusje z pisarzami i artystami, dziennikarzami, osobowościami kultury zbudowane wokół nowości literackich, problematyki czytelnictwa i ekspresji pasji literackiej. Spotkania integrują środowisko autorów z czytelnikami i są odpowiedzią na potrzebę bezpośredniego obcowania z twórcami dzieł literackich. Dyskusje dotyczą również związków literatury z innymi sztukami.

Wraz z nadejściem lata Miasto Słowa rusza w plener. Nasze czytelnie znajdziecie w Gdyni w ramach Cudawianków 25 czerwca, a także na Nadmorskim Plenerze Czytelniczym pod koniec lipca. Zapraszamy!

 

 

 

LABORATORIUM SŁOWA / STREFA KREATORA to główny moduł programowy odpowiedzialny ze wielowątkową edukację w zakresie słowa, działań literackich i słowotwórczych. Oferta warsztatowa jest bardzo zróźnicowana i skierowana do szerokiego grona odbiorców. W ramach Laboratorium realizowane są także działania i warsztaty dla najmłodszych. Program edukacyjny jest aktualizowany na bieżąco. W programie znalazły się m.in. warsztaty z zakresu krytyki literackiej, budowania scenariuszy i bohaterów literackich, sesje czytania dla dzieci, warsztaty z rysowania słów, działania dźwiękowe inspirowane światem słowa.